JUDr. Daniela Jiříková (daniela@empatea.cz) 

Máte nějaké vlastní profesní motto?

Mám spíše životní motto: Chci-li něco změnit, a to se týká i vztahů, vím, že je třeba měnit sebe, svůj přístup a nečekat, že to za mě udělá někdo jiný.

Jaká byla Vaše cesta k roli průvodce partnerskými krizemi?

K projektu Empatea mě přivedla touha pracovat na projektu, který má potenciál vytvářet zdravější mezilidské vztahy a tím měnit svět k lepšímu.

Co Vás na této práci těší? Co Vám na ní dává největší smysl?

Sledovat proměnu klientů, když pochopí, že vztah je společným dílem obou partnerů, že zde není jeden viník a druhý oběť, že oba dva partneři za stav jejich vztahu nesou odpovědnost. Uvědomění vlastní tvořivé síly dokáže v lidech aktivovat velký potenciál ke změně přístupu k druhému a ke konstruktivnímu řešení jejich vztahové krize.

Co, dle Vaší zkušenosti, dokáže partnerům nejvíce pomoci při řešení jejich náročného rozchodu?

Klientům pomáháme zvědomovat jejich osobní potřeby, tedy to, co se skrývá za jejich postoji a chováním. Ukazujeme jim také potřeby druhé strany. Mají-li v tomto ohledu klienti jasno, je možné najít řešení, ve kterém budou zohledněny potřeby obou zúčastněných stran, což do budoucna vytváří jejich stabilnější vztahy.

Proč myslíte, že zrovna Vy dovedete partnerům pomoct řešit jejich vztahovou krizi?

Velmi mě zajímají lidské příběhy. Ráda hledám, co se skrývá za chováním lidí. I mě na mé životní cestě formovaly zkušenosti krásné i bolestivé, a často právě ty bolestivé mě naučily to nejpodstatnější - nehodnotit, odpouštět, být otevřená, tolerantní - a vedly mě k práci na sobě. Právě v projektu Empatea mohu tyto své životní zkušenosti, vedle těch profesních, zúročit, stejně tak i své osobní dary jako je empatie a schopnost naslouchat.


Vzdělání: 

Právnická fakulta Západočeské univerzity v Plzni, Mediační výcvik Asociace mediátorů České republiky, Výcvik empatické komunikace, První škola přírodní medicíny, v daseinsanalytickém psychoterapeutickém výcviku

Praxe: 

Rodinné mediace, poradenská činnost v oblasti partnerských vztahů, koncipientka v notářské kanceláři